مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری
مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری

کارشناسی‌ها نشان می‌دهد اجاره‌بها در یک ماه نخست  1402 به شکل نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است. این درحالی است که بازار خرید مسکن به طور جدی شروع به کار نکرده  و آمار رسمی در این مورد داده نشده است.

اما فایل‌های اجاره نشان می‌دهد که میزان رشد اجاره‌بها در مقایسه با متوسط افزایش دستمزد در ابتدای سال جاری بسیار بالاتر بوده و این امر نگران‌کننده است.

دیدگاه کارشناسان نشان می‌دهد مهار تورم در بازار اجاره بسیار پراهمیت‌تر از بازار خرید و فروش است. زیرا به دلیل گرانی بالای خرید خانه، بسیاری از افراد خصوصا خانه اولی‌ها دیگر قادر به خرید مسکن نیستند و رو به اجاره‌نشینی در تهران و شهرهای بزرگ آورده‌اند.

 

اجاره‌بها

مهار تورم در بازار اجاره‌بها

به همین علت میزان حساسیت در مهار تورم در این بازار پراهمیت است. همچنین سهم قابل توجهی از درآمد خانوارها صرف هزینه اجاره می‌شود. باز هم چاره و تدبیر برای مهار تورم در بازار اجاره، به مراتب پراهمیت‌تر از بازار خرید و فروش آپارتمان است.

متوسط اجاره‌بها در مقایسه با همین موقع از سال قبل رشد داشته است. در نتیجه استطاعت ماهانه تعداد زیادی از مستاجرها رفته رفته نسبت به دستمزد کاری برای هزینه اجاره‌بها کمتر می‌شود.  این امر حداقل سه پیامد مهمی دارد که بازهم تاکید بر مهار تورم عمومی را زیاد می‌کند.

اول اینکه کیفیت زندگی و خانه‌ای که برای اجاره انتخاب می‌شود مدام افت خواهد کرد. دوم اینکه هزینه‌های ضروری از سبد خانوارها حذف می‌شود. آخر اینکه مهاجرت به کلان‌شهرها و حومه شهرهای بزرگ بیشتر می‌شود.

و در نهایت نتایج کارشناسی نشان می‌دهد مهار تورم اجاره‌بها چاره و راهگشایی جز مهار تورم عمومی ندارد. چرا که بنابر گذشته مهار تورم فقط در این بازار شاید اثری عکس هم دارد. مثلا این امکان وجود دارد در صورت عدم مهار تورم عمومی صاحبان خانه اجاره‌بها را افزایش دهند. در امر مسکن تمهیدات جدی لازم است.

 

جدیدترین مطالب و مقالات آموزشی در زمینه وام، خدمات مالی و حقوقی را در سایت نیازمندی‌های مالیچه دنبال کنید.

سایت مالیچه به روزترین آگهیهای خرید و فروش وام

www.malicheh.com

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

دلیل باز پرداخت