مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری
مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری

قانون چک‌های جدید به این صورت است که در اختیار مشتریان بانکی قرار می‌گیرند و صادرکنندگان همزمان با صدور آن باید اطلاعات آن را در سامانه صیاد ثبت کنند.

از اجرایی‌شدن این قانون دوسال می‌گذرد. هدف این قانون افزایش اعتبار چک به عنوان ابزار پرداخت متعهدانه و راه‌اندازی چک دیجیتال است.

بر اساس این قانون، خدمات بسیاری همچون انواع استعلام‌ وضعیت اعتباری صادرکننده چک، صدور دسته‌چک دیجیتال در بانک‌ها است.

در گذشته وصول مطالبات برای گیرنده چک مطمئن نبود و این باعث ایجاد موانع بسیاری برای کسب و کارها می‌شد که در حال حاضر این اطمینان بسیار بیشتر شده است.

مزایای چک دیجیتال

به دلیل سخت‌گیری‌های قانون جدید چک برای صادرکنندگان چک در سال‌های گذشته چک برگشتی و متعاقبا آمار زندایان چک برگشتی کاهش یافت. چرا که چک برگشتی افراد را از خدمات فراوانی محروم می‌کرد. بنابراین صادر‌کننده چک خود را به شدت نسبت به پرداخت چک متعهد می‌داند.

مثلا دیگر امکان افتتاح حساب و صدور کارت بانکی جدید و حتی تمدید تاریخ اعتبار کارت و صدور کارت المثنی را نداشتند.

چک دیجیتال | مالیچه
تعویض دسته چک قدیمی به دیجیتال

وجوه تمام حساب‌ها و کارت‌های بانکی متعلق به صادرکننده نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری به میزان مبلغ کسری چک مسدود می‌شود و از دریافت هرگونه تسهیلات بانکی محروم می‌شوند و اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی نمی‌توانند باز کنند.

براساس برنامه‌ای که معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی اعلام کرده است، چک‌های جدید از شهریورماه سال جاری جاگزین چک‌های قدیمی می‌شوند.

و از آن به بعد چک‌های قدیمی فقط در بانک‌های خودشان نقد خواهند شد.

بنابراین طی ما‌ه‌های آینده دارندگان چک‌های قدیمی برای بهره‌مند‌شدن از مزایای چک دیجیتالی می‌توانند به شعب بانک‌های خود مراجعه کنند و دسته چک قدیمی خود را با دسته چک‌ جدید تعویض کنند.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

دلیل باز پرداخت