مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری
مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری

راهنمای جامع دریافت وام ازدواج 1402 برای زوجین

امروزه ازدواج هم مانند مسائل دیگر زندگی پیچیده شده است. و هر کسی که قصد ازدواج می‌کند باید بداند که تعهد و مسئولیت سنگ بنا و ستون خانه امن روابط سالم است. به قول گاتمن زوج درمانگر طبقه همکف این خانه ساختن نقشه عشق است. یعنی زوجی که قصد ازدواج دارند باید بر نیاز، انتظارات و معیارها و اولویت‌های هم شناخت پیدا کنند. خوب می‌دانم حالا که شما نقشه عشق خود را ساخته‌اید و پا در این راه دشوار اما شیرین گذاشته‌اید، مسئولیت دغدغه‌های بسیاری را پذیرفته‌اید. باید به شهامت شما در این عرصه سخت مالی تبریک بگویم. یکی از راهکارهای مالی که می‌تواند گوشه‌ای از مسائل مالی را هنگام ازدواج حل کند وام ازدواج است. که متقاضیان بسیاری دارد. به این خاطر در این مقاله قصد دارم در مورد شرایط دریافت وام ازدواج و نحوه ثبت نام و دریافت وام، شرایط ضامن و بازپرداخت آن توضیحات بیشتری برایتان بنویسم.

شرایط ثبت نام و دریافت وام ازدواج ۱۴۰۲

اولین شرط این است که متقاضیان تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند. و عقد آنها به صورت رسمی و دفتری منعقد شده باشد. اقلیت‌های مذهبی نیز می‌توانند  مدرک مورد تایید مرکز اقلیت‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران مبنا بر اقرارنامه به عنوان سند ازدواج ارائه کنند. حتی افرادی که خارج از ایران ازدواج کرده باشند از طریق کنسولگری ایران در کشور مربوطه و مهر رسمی ازدواج می‌توانند اقدامات لازم را جهت دریافت وام ازدواج انجام دهند. به هر زوج فقط یکبار وام ازدواج تعلق می‌گیرد. مثلا اگر کسی ازدواج دوم داشته باشد و در ازدواج قبلی خود وام ازدواج را دریافت نکرده می‌تواند از این وام استفاده کند. مهلت دریافت وام ازدواج از تاریخ عقد 24 ماه است. زوجینی که تاریخ عقد آنها از سال 97 به بعد است می‌توانند برای سامانه وام ازدواج ۱۴۰۲

به مبلغ حداکثر 150 میلیون تومان اقدام کنند.

ثبت نام وام ازدواج از طریق سامانه وام ازدواج بانک مرکزی به صورت آنلاین و رایگان صورت می‌گیرد. مراحل ثبت نام وام 1402 به شرح زیر است

🎯مرحله اول ثبت نام:

ثبت نام در سامانه تسهیلات ازدواج و پرکردن اطلاعات مربوطه

🎯مرحله دوم انتخاب شعبه مربوطه:

رجوع مجدد به سامانه پس از گذشت چند روز و انتخاب شعبه مربوطه برای اخذ وام ازدواج.

🎯مرحله سوم مراجعه به شعبه بانک موردنظر:

در این مرحله به شعبه بانک انتخابی تان مراجعه کرده، مدارک تان را ارائه می‌دهید و ضامنی را برای گرفتن وام معرفی می‌کنید. کد 10 رقمی را حتما یادداشت کنید چرا که حداکثر تا 12 روز پس از دریافت این کد، زمان مراجعه به بانک است.

🎯مرحله پایانی بررسی مدارک و دریافت وام ازدواج:

در انتها، پس از بررسی مدارک‌ تان می‌توانید وام را دریافت کنید.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۲

سن زوجین، عاملی تاثیرگذار بر محاسبه مبلغ وام است. می‌پرسید چرا؟ هم‌اکنون توضیح می‌دهم.

طبق خبری در 15 اسفند 1401 مجلس در جهت ترویج ازدواج در سنین کمتر مصوبه‌ای تصویب کرد که وام ازدواج در سال 1402 افزایش بیابد. اگر سن مرد هنگام ازدواج کمتر از 25 سال و خانم کمتر از 23 سال باشد به هر یک از زوجین 220 میلیون تومان یعنی جمعا 440 میلیون تومان وام ازدواج تعلق می‌گیرد. مسلما اگر در این رده سنی قرار نداشته باشند مقدار وام متفاوت است.

اگر یکی از زوجین در این رده سنی قرار بگیرد، وام 220 میلیونی و اگر نگیرد 180 میلیونی دریافت می‌کند. پس ممکن است جمعا 400 میلیون برای زوجینی که یکی از آنها در این بازه سنی است، و 360 میلیون تومان برای زوجینی که هیچکدام در این بازه سنی طبق مصوبه قرار ندارند تعلق می‌گیرد.

یکی از نکات مهم در مورد خانواده یا فرد ایثارگر است که مبلغ وام دوبرابر درنظر گرفته می‌شود. در سال 1401 برای هر یک از زوجین زیر باز سنی بیان‌شده 150 میلیون تومان و خارج از آن 120میلیون بود.

مدارک لازم وام ازدواج

اصل و کپی سند ازدواج جهت وام ازدواج جز ضروری‌ترین مدارک لازم برای وام ازدواج است.

اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه زوجین جهت ارائه به بانک

کارت ملی (دائم یا موقت)

ارائه آدرس محل سکونت و کدپستی ده‌رقمی.

 

شرایط ضامن وام ازدواج

هر یک از زوجین می‌بایست یک ضامن معتبر واجد شرایط زیر به بانک معرفی کنند یعنی در واقع برای وام ازدواج دو ضامن معتبر و دو سفته بانکی لازم است.

هر یک از شرایط زیر می‌تواند موجب تایید احراز صلاحیت فرد به عنوان ضامنینی باشد که زوجین به بانک معرفی می‌کنند:

📍ارائه فیش حقوقی و گواهی کسر از حقوق

📍برخی بانک‌ها بازنشستگان را به‌عنوان ضامن وام خودشان می‌پذیرند.

📍کارمند رسمی یا پیمانی دولت یا نیروی‌های نظامی و انتظامی

📍کاسب دارای پروانه کسب فعال

📍در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضامن یک نفر ساکن روستا باشد، که مهر شورای اسلامی اهلیت و صلاحیت وی را تایید کرده باشد.

📍گذاشتن وثیقه‌های مورد تایید بانک مرکزی از جمله سفته، چک معتبر و سپرده‌های متقاضی و بستگان آنان.

📍یارانه پرداختی به اشخاص به‌عنوان تضمین در مورد وام ازدواج

📍برای زوجینی که در سامانه ازدواج هر دو نفر، یک بانک را انتخاب کرده باشند، ارائه یک ضامن که کفایت میزان حقوق دریافتی او برای اقساط دو قرارداد تایید شود امکان‌پذیر است.

بنابر اعلام بانک مرکزی: “اگر خود فرد متقاضی کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و مؤسسات عـمومی (مانند کمیته امداد، شهرداری‌، هلال‌احمر و بنیاد)، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعـتباری باشند با ارائه گواهی کسر از حقوق خود دیگر نیاز به ضامن ندارند”

باز هم در 15 اسفند ماه  در مجلس به تصویب رسید که یارانه و سهام عدالت نیز می‌تواند له عنوان ضامن برای وام ازدواج باشد.

 

 مراحل ثبت نام

 

اولین مرحله ثبت نام وام ازدواج، ورود به سامانه ثبت نام وام ازدواج است. نشانی سایت وام ازدواج  ve.cbi.ir است.

این ثبت نام به صورت آنلاین و غیرحضوری در سایت مربوطه انجام می‌گردد. متقاضی پس از مرحله اولیه  ثبت نام اولیه در سامانه وام ازدواج باید برای بقیه مراحل دریافت تسهیلات وام ازدواج به صورت حضوری اقدم نموده و به بانک و شعبه مورد نظر انتخابی مراجعه کند و به ارائه مدارک و شرایطی که در بالا به آن اشاره کردیم بپردازد.

جهت دریافت تسهیلات وام ازدواج ابتدا وارد سایت و سامانه وام ازدواج می‌شویم.

سامانه وام ازدواج

 

 

بعد از انتخاب سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج وارد صفحه زیر می‌شوید و گزینه ثبت نام جدید سمت راست را انتخاب می‌کنید:

قرارداد بین ضامن بانکی و وام

 

سپس تمامی مشخصات خواسته‌شده در تصویر زیر را پر نمایید و دکمه ادامه را بزنید.

دریافت-وام-ازدواج-1402

 

 

 

توجه داشته باشید که زمانی که سایت به شما کد ده رقمی ارائه می‌کند به منزله ثبت نام اولیه شما در سایت است که این کد را یادداشت کنید و پس از چند روز مجدد به سایت مراجعه کنید و بانک و شعبه اخذ بانک را انتخاب نمایید. تا 12 روز مهلت دارید که با مدارکی که در بالا بیان شد به شعبه مربوط مراجعه کنید.

 

شرایط بازپرداخت تسهیلات وام ازدواج

 

مدت بازپرداخت تسهیلات وام ازدواج ۱۰ سال (۱۲۰ ماه) است.  نرخ سود این وام 4درصد است. اقساط به صورت ماهیانه و به‌طور مساوی تقسیم می‌شود و یک ماه پس از دریافت وام  بازپرداخت وام آغاز می‌شود.

مبلغ قسط وام ازدواج 1401

قسط وام ۱۵۰ میلیونی: آقایی که زیر 25 سال یا خانمی که زیر 23 سال باشد این میزان را دریافت می‌کند. و ماهانه حدود یک میلیون و ۳۶۴ هزار تومان باید بپردازد چنانچه هر دو در این بازه سنی قرار داشته باشند باید ماهانه مبلغ ۲ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان را به عنوان قسط تسهیلات در نظر بگیرند.

قسط وام ۱۲۰ میلیونی: برای هر یک از زوجین ماهانه حدود یک میلیون و ۹۱ هزار تومان یعنی جمعا  باید ۲ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان را ماهانه قسط وام ازدواج بپردازند.

نکته:  کارمزد ۴ درصدی وام هر سال به رقم قسط اول آن سال اضافه می‌شود و اقساط محاسبه می‌گردد.

به دلیل افزایش مبلغ وام، قسط وام ازدواج 1402 قطعا متناسبا بیشتر خواهد بود.

 

جمع بندی

تسهیلات وام ازدواج به دلیل اینکه کارمزد کم و بازپرداخت آن طولانی مدت  یکی از تسهیلات بانکی پر طرفدار در ایران است. در این شرایط اقتصادی امیدواریم این وام بتواند قدم‌هایی برای امرار معاش زوجین بردارد. در این مقاله به نحوه ثبت نام و شرایط وام ازدواج به صورت کامل پرداختیم. یکی از بخش‌هایی که در مالیچه قرار دارد ثبت آگهی مربوط به دریافت و یا واگذاری وام ازدواج است. اگر زوجینی که این وام را دریافت کرده اند خودشان نیاز به استفاده از آن نداشته باشند، می‌توانند با ثبت آگهی، وام خود را واگذار کنند. شما در بخش نیازمندی‌های مالیچه، می‌توانید اطلاعات مربوط به درج آگهی‌های وام ازدواج را بررسی نمایید. و در نهایت مالیچه برای همه زوجین زندگی شاد و پیروزی را آرزو می‌کند.🌻

برای خرید و یا واگذاری وام ازدواج و یا وام های دیگر به صفحه آگهی‌ها مراجعه بکنید .

جدیدترین مطالب و مقالات آموزشی در زمینه وام، خدمات مالی و حقوقی را در سایت نیازمندی‌های مالیچه دنبال کنید.

 

 

 

جدیدترین مطالب و مقالات آموزشی در زمینه وام، خدمات مالی و حقوقی را در سایت نیازمندی‌های مالیچه دنبال کنید.

سایت مالیچه به روزترین آگهی های خرید و فروش وام، ضامن و سرمایه گذار

www.malicheh.com

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

دلیل باز پرداخت