مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری
مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری

هر نکته مهمی که باید درباره ضامن بانکی بدانید

امروزه افراد زیادی متقاضی دریافت وام از بانک‌ها هستند اما شرایط ضامن بانکی به گونه‌ای است که بسیاری از افراد قید وام بانکی را می‌زنند. یا از طرفی از اعتماد ضامن بانکی سوءاستفاده کرده و بعد از مدتی نسبت به شروط بانک متعهد نیستند و فرد ضامن را دچار خسارت مالی می‌نمایند. از این رو هم گیرنده وام بانکی باید متعهد به شرایط باشد و هم ضامن از اعتماد قطعی نسبت به او برخوردار باشد. بنابراین معرفی ضامن بانکی از لازمه‌های دریافت تسهیلات بانکی و دریافت وام است. و ضامن با بانک قرارداد می‌بندد و متعهد می‌شود در صورت عدم پرداخت وام، به جای وام‌گیرنده بدهی معوقه را به بانک پرداخت نماید. بنابراین دانستن نکته‌های مهم درباره ضامن بانکی یا پر اهمیت است. در این مقاله به بیان هر نکته‌‌ای که باید درباره ضامن بانکی و مدارک و شرایط ضامن وام بدانید اشاره شده است.

 دکتر جلالیان در غزل 390 خود سروده است:

جانا نصیحتی‌ست از این بی‌غرض شنو

درگیر جنگ و معرکه این و آن مشو

 بهر نجات فرد خطاکار دل مسوز

او را مکن ضمانت و مالی مده گرو

شاید از این شعر بتوان اینگونه برداشت کرد که ضمانت یک قرارداد بسیار مسئولیت‌آفرین و خطیر است.

✔ضامن به چه کسی گفته می‌شود؟

 ضامن کسی است که مسئولیت بدهی مالی دیگری را برعهده می‌گیرد. این ضمانت صاحب مال را در قبال بازگشت پول خود مطمئن می‌کند. ضامن متعهد می‌شود در صورت عدم برگشت مال توسط وام‌گیرنده، بدهی را به وام‌دهنده بپردازد و تسویه حساب وام را انجام دهد.

ضامن بانکی کسی است که ضمانت فردی را که متقاضی دریافت وام از بانک است قبول می‌کند و با بانک تا زکان تشویه وام قرارداد ضمانت می‌بندد. این ضمانت می‌تواند به شکل‌های مختلف مانند ارائه چک، سفته و سند ملکی یا اعتبار حساب بانکی وی به عنوان وثیقه باشد.

ضامن باید چه شرایطی داشته باشد؟

بانک‌های مختلف شروطی را برای ضامن بانکی در نظر گرفته‌اند که در ادامه به شرایط ضامن وام‌های بانکی اشاره می‌کنیم:

1.  سن ضامن بانکی یکی از موارد قابل توجه برای هر بانکی است. سن قابل پذیرش برای ضامن بین 20 تا 65 سال است. اما  ناگفته نماند بانک رسالت حداکثر سن را تا 85 سال اعلام کرده است.

2.  اعتبار حساب بانکی ضامن نیز با اهمیت است. به این معنی که وی به بانک خوش‌حساب باشد، چک برگشتی نداشته باشد و بدهی یا قبض یا وام تسویه ‌نشده به بانک نداشته باشد.

3. ضامن رسمی برای وام برای استیثاق بانک جهت پرداخت باید فیش حقوقی خود را به بانک ارائه نماید. و نیز می‌بایست درآمد فرد ضامن بیشتر از اقساط تسهیلات باشد.

شرایط ضامن وام با فیش حقوقی به بانک این اطمینان را می‌دهد در صورت عدم پرداخت اقساط وام، بانک اجازه برداشت قسط عقب افتاده با کسر از قیش حقوقی فرد ضامن خواهد داشت.

4. ضامن باید در شعبه بانک مربوط به اخذ وام حساب داشته باشد. درصورت نداشتن حساب می‌تواند هنگام ضمانت گیرنده وام حساب باز کند.

5. احراز مالکیت محل سکونت ضامن نیز جز شرایط ضامن وام‌های بانکی است. و جز مدارک مورد نیاز است.

✔ مدارک شغلی مورد نیاز ضامن وام

معرفی ضامن برای شاغلین هر حیطه شغلی متناسب با  حوزه فعالیت متفاوت است. در ادامه برای معرفی انواع ضامن برای وام به طور مثال ضمانت افراد کارمند بخش دولتی وخصوصی، بازنشستگان، وکلا و سردفتران و پزشکان و داروسازان، اعضای هیات علمی، ورزشکاران و هنرمندان، کارخانه و کارگاه و شرکت‌ها و موسسات، رانندگان به صورت مجزا توضیحاتی می‌دهیم.

ضامن کارمند برای وام می‌تواند کارمند بخش دولتی یا بخش خصوصی یا کارمند بازنشسته باشد که در ادامه به مهم‌تربن مدارک مورد نیاز هر یک از زمینه‌ی شغلی  برای ضامن وام اشاره می‌کنیم. که ممکن است برای برخی از شغل یک یا چند شرط زیر مشترک باشد. یا فقط مختص شغل خاضی باشد. ولی در کل از قرار زیر است و شما به صورت خاص باید از بانک مربوطه مدارک شغلی ضامن وام بانکی را بپرسید.

کارمند رسمی جهت ضامن بانکی

مدارک شغلی مورد نیاز کارمند بخش دولتی و خصوصی و هیات علمی دانشگاه‌ها و …

 • حکم کارگزینی
 • پرینت کلیه حساب‌های بانکی 3 ماهه تا 6 ماه (در صورت بازنشستگی)با معدل
 • گواهی کسر اقساط
 • مدارک مالکیت محل سکونت
 • 3 فیش حقوقی آخر با تاییدیه و مهر
 • لیست بیمه از 3 ماه قبل با مهر تایید
 • حکم اشتغال از سمت هیات علمی
 • کارت اعضا هیات علمی
 •      لیست بیمه پرسنل 3 ماه قبل با مهر بیمه
 •      پرینت کلیه حساب‌های بانکی 3 ماهه با معدل
 •       اظهار نامه مالیاتی سال قبل  پروانه وکالت یا دفترخانه یا کارت نطام مهندسی
 • اجاره‌نامه یا اسناد مالکیت محل کسب و قبوض جداگانه
 •        پروانه مطب یا داروخانه برای پزشکان و داروسازان
 •        کارت نظام پزشکی
 •       پروانه احداث
 •       پرینت حساب‌های فعال 3 ماهه با معدل و مهر بانک برای شرکت
 •      قرارداد با بیمه تامین اجتماعی یا سایر بیمه‌ها
 • مجوزهای صنفی معتبر کپی سند مالکیت یا اجاره‌نامه
 • قبض‌های پرداختی مالیات ارزش افزوده
 •       اسناد مالکیت خودرو دفترچه اتوبوسرانی، تاکسیرانی برای رانندگان
 • سناد حسابرسی‌شده سال‌های گذشته
 • تمامی مدارک درآمدی که به صورت کتبی قابلیت استناد به آن وجود دارد
 • تمامی مدارک درآمدی که به صورت کتبی قابلیت استناد به آن وجود دارد برای شرکت‌ها و موسسات
 • مجوز‌های صنعتی معتبر
 • اساسنامه، آگهی تاسیس، آخرین تغییرات شرکت
 •  جدول سهامداران عمده شرکت و تعداد و درصد سهام متعلق به هریک
 • مدارک مالکیت محل سکونت اعضا هیات مدیره

  

✔چک ضمانت چیست؟

چک یکی از اسناد تجاری است که جایگزین پول نقد است. در بین اسناد تجاری سفته، اوراق بهادار، برات و چک از جمله اسناد تجاری هستند. چک جز دسته اسناد تجاری خاص است.

 چک نوشته‌ای جایگزین و تضمینی برای تعهد مالی فرد متعهد به صاحب مال است. به این صورت که بانک می‌توان با توجه به نوشته چک پول را از حساب صادرکننده به حساب گیرنده یا دارنده چک منتقل کند. در حقیقت چک یک سند ضمانت است و به آن چک ضمانت گفته می‌شود.

چک انواع مختلف دارد: مانند چک عادی یا صیاد، چک مسافرتی، چک بین بانکی و رمزدار، چک تایید شده. در این بین چک تایید شده بیشترین قدرت را در نقد‌شوندگی داراست. چرا که مستقیما از حساب سپرده صادرکننده چک به میزان مبلغ چک توسط بانک مسدود می‌شود.

در نوشتن چک، رعایت نکاتی مانند درج نام صادرکننده، درج نام گیرنده و ذکر تاریخ، مهم است. و چک ضمانت، باید حتما در سامانه صیاد، در سامانه صیاد ثبت شود. و از جمله شرایط صدور آن است.

اجاره ضامن در مالیچه

✔شرایط اجاره ضامن

باتوجه به توضیحاتی که در بالا شرح دادیم سوال مهمی که وجود دارد این است که آیا پیداکردن ضامن برای هرکس جهت اخذ تسهیلات کار دشواری نیست؟

آیا پیداکردن ضامن رسمی وام و ارائه مدارک مورد نیاز ضامن کاغذبازی را افزون‌تر نمی‌کند؟ به صورت خاص آیا شرایط ضامن وام ازدواج سنگ‌های بزرگ‌تری جلوی پای جوانان برای ازدواج قرار نمی‌دهد؟

(می‌توانید راهنمای جامع دریافت وام ازدواج 1402 برای زوجین را مطالعه کنید.)

 

در این میان افرادی هستند که می‌پذیرند ضامن دیگری شده اما شرایط ضمانت خود را اجاره می‌دهند. مثلا کارمند رسمی فیش حقوقی خود را اجاره می‌دهد، یا فردی سند مالکیت خود یا جواز کسب خود را اجاره می‌دهد. . که پیش شرط لازم برای این امر برای طرفین رعایت اصول و قواعد رسمی و قانونی است.

 از جمله شرایط اجاره ضامن بستن قرارداد رسمی فی مابین افراد و مشخص‌کردن حد و حدود قانونی و رسمی است. “اجاره سند مطابق با ماده ۱۰ قانون مدنی از جمله قراردادهای معتبر و لازم الاجرا است.”

در این قرارداد تعهداتی برای طرفین در نظرگرفته می‌شود. رضایت طرفین و همچنین رعایت شرایط عرفی و قانونی مربوط به قراردادها از جمله مهم‌ترین شروط انعقاد قرارداد اجاره سند است.”

✔جمع‌بندی

 از اینکه برای مطالعه این مقاله وقت گران خود را اختصاص دادید سپاسگزاریم. امیدواریم از شناخت ضامن و شرایط آن و مدارک مور نیاز ضامن بانکی تا حد قابل قبولی مطلع شده باشید. با توجه به نیاز امروزه افراد به گرفتن وام خود یک مسیر سخت شده است. مالیچه با درج آگهی‌های مربوط به خرید و فروش وام و اجاره ضامن تلاش می‌کند که راه را برای متقاضیان وام راحت‌تر کند. شما می‌توانید هم اکنون برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مالیچه در تماس باشید. و از کجا مشاوره وام بانکی را بگیریم؟ را حتما مطالعه بفرمایید.

باتشکر

          جدیدترین
مطالب و مقالات آموزشی در زمینه وام، خدمات مالی و حقوقی را

در سایت
نیازمندی‌های
مالیچه دنبال کنید .

سایت مالیچه به روزترین آگهی‌های
خرید و فروش وام، ضامن، سرمایه‌گذار

www.malicheh.com

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

دلیل باز پرداخت