مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری
مالیچه - موتورجستجوی خدمات و نیازمندی‌های مالی، وام و سرمایه‌گذاری

در سال گذشته ارز ترجیحی حذف شد و قیمت کالاهای اساسی افزایش یافت. وزیر اقتصاد نامه‌ای به رئیس جمهور ارسال کرد. طبق قانون بودجه 1402 حقوق گمرکی کالاهای اساسی و دارو از 4 درصد به 1 درصد و مالیات ارزش اقزوده از 9 درصد به 1 درصد کاهش یافت. اما لیست این کالاها مشخص نیست.

خاندوزی در این نامه نوشته است: “همان‌گونه که مستحضرید با تدابیر و عنایات ویژه دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۱ با کاهش حقوق گمرکی از ۴درصد به ۱درصد و تقلیل مالیات بر ارزش افزوده از ۹درصد به ١درصد برای واردات کالاهای اساسی دارو، واکسن، تجهیزات پزشکی، شیرخشک، مواد اولیه ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی، کشاورزی و … حمایت موثری از شرکت‌های تولیدی و مصرف‌کنندگان به عمل آمد.

این مهم مجددا در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور استمرار یافته است که اجرای سریع و دقیق آن منوط به اقداماتی عاجل از سوی برخی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در جهت تکمیل و ارسال فهرست اقلام مربوطه است.

 

کالاهای اساسی

از این رو خواهشمند است به  منظور تحقق شعار سال ۱۴۰۲ دستور فرمایید دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه به قید فوریت حسب تکالیف مقرر در قانون بودجه سال جاری به شرح مندرج در جدول ذیل اقدام نمایند تا روند ترخیص کالاها توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران با شرایط پیش‌بینی‌شده در قانون موصوف میسر شود.”

زنگ خطر واردات برخی کالاهای اساسی

چند گروه‌ از کالاهای اساسی امکان ایجاد مشکلاتی برای گمرک ایران دارند. این کالاها شامل این موارد می‌‌شوند.

گروه اول: یکی از کالاهای اساسی به بخش وزارت جهاد کشاورزی مربوط است که با صدور ضمانت‌نامه و بدون پرداخت حقوق گمرکی و مالیات ترخیص می‌شوند. طبق تجربه سال گذشته بخشی از مطالبات هنوز وصول نشده است.

گروه دوم: دارو و سایر کالاهای اساسی

در حال حاضر برای ترخیص این کالاها حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده کامل اخذ می‌شود. البته باید فهرست کالاها مشخص شود. مابه‌التفاوت اضافه مالیات ارزش افزوده و حقوق گمرکی به واردکنندگان برگردد. این موضوع  ممکن است در کوتاه‌مدت مشکل‌ساز شود.

 

 

جدیدترین مطالب و مقالات آموزشی در زمینه وام، خدمات مالی و حقوقی را در سایت نیازمندی‌های مالیچه دنبال کنید.

سایت مالیچه به روزترین آگهی‌های خرید و فروش وام، ضامن، سرمایه‌گذار

www.malicheh.com

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

دلیل باز پرداخت